Sídelní aglomerace jsou v současné době zatíženy větší mírou zástavby a změnou klimatu. Projevuje se vyšší sucho, nedostatek přirozených ploch zeleně, které by zadržovaly vodu a přispívaly by k přirozenému ochlazování vnějšího životního prostředí. V neposlední řadě mizí přirozené koridory, které sloužily jako útočiště pro drobné ptactvo, savce a hmyz.

Biodiverzitu, ať již v intravilánech měst a obcí, nebo i v krajině, přímo či nepřímo ohrožuje lidská činnost. Regulační funkce zelených ploch a jejich vliv na vodní bilanci jsou v době změny klimatu stále důležitější. Správným návrhem a údržbou veřejných ploch a zeleně můžeme tyto pozitivní funkce podporovat a posilovat. V současné době se tento problém snaží řešit samosprávy obcí a měst, leckdy ale nepoužívají správné nástroje a opatření.  Pro fungující systémy je třeba nejenom zvolit správné nástroje a postupy při udržování veřejných prostranství a zeleně, ale také zapojit komunity občanů, aby se do problému zapojily. Nemalou částí tvořící prostředí pro volně žijící živočichy a hmyz uvnitř měst a obcí jsou také zahrádky a zahrady obyvatel. Vytvořit mezi domy, byť jen maličký, kousek zelené přírody, který nabízí volně žijícím živočichům vhodné podmínky k životu – vlastně takový byt a stravu pro ptáky a hmyz – není nic těžkého.

V rámci programu Interreg V–A Rakousko – Česká Republika, podpory přeshraniční spolupráce komunit a institucí ve společném regionu je podpořen projekt Sítě přizpůsobené suchu a podpora biodiverzity ve městě a na venkově (SYM:BIO). Snahou tohoto projektu je propojit aktéry, kteří mají nebo mohou mít vliv na komunitu jako takovou. Jedná se zejména o státní správu a samosprávu, vzdělávací instituce jako jsou ZŠ a MŠ, organizace typu nestátní neziskové organizace pracující s veřejností a mládeží a v neposlední řadě Místní akční skupiny, které pracují čistě na principu komunitního plánování a projednání strategických záměrů rozvoje spravovaných území.

V zásadě by se občané městských a venkovských komunit měli přímo účastnit aktivit, které nejen chrání místní prostředí, ale také zlepšují jeho stav. Inovativní přístup a cíl je, probudit smysl pro zodpovědnost jednotlivce.

  • Jak můžeme přispět?
  • Jaké změny v návrzích a údržbě zelených ploch jsou nutné?
  • Jak můžeme společně implementovat zjištěná řešení?

V rámci projektu SYM: BIO se zabýváme těmito otázkami a stanovili jsme si cíl propojit klíčové hráče při navrhování a údržbě zelených ploch s cílem podporovat a zlepšovat správu zelených ploch podporující biologickou rozmanitost a přizpůsobenou suchu.

Hlavním výstupem projektu je tedy vytvoření přeshraniční síťě SYM:BIO pro oblast návrhů veřejných ploch a jejich údržby založených na podpoře biologické rozmanitosti a přizpůsobení se suchu a zároveň splňujících principy  bioekonomiky.

ZERA z.s. dlouhodobě pracuje na zvýšení povědomí, jak efektivně zpracovávat bioodpady, zhodnocovat je a vracet organiku do půdy v oblasti zemědělství. Nyní chce zúročit své znalosti v oblasti veřejné a komunitní zeleně v intravilánech měst a obcí.

Cílem je  obrátit pozornost občanů k problematice klimatických změn a zapojit tuto komunitu do oblasti bioekonomiky a dosílit aplikace metod zavádění biodiverzity a přirozené ochrany rostlin v městech a obcích, neboť problematika zadržování vody v půdě není pouze tématem zemědělským, ale celospolečenským.

Pro dosažení těchto cílů a ukázku příkladů dobré praxe vybudujeme 4 ukázkové lokality na téma: zelená střecha, zasakovací a zelené parkoviště, komunitní zeleň a místo pro veřejné setkávání, uzavřený koloběh živin recyklací bioodpadů. Tyto aktivity a přenos dobré praxe a znalostí budou podpořeny komunitními diskuzemi, workshopy s odborníky, semináři a exkurzemi.

 

zdroj: ATCZ234, INTERREG V-A