Hydratované nanočástice křemíku SiO2 ve spojení se specifickými přírodními estery posilující pevnost buněčných stěn, to je NanoFYT Si® nově registrovaný i do vinohradu…

V nedávné době uplynulo již deset let ode dne, kdy česká společnost AGRA GROUP a.s. ve Střelských Hošticích registrovala svůj patentově chráněný foliárního přípravek NanoFYT Si®, který byl dalším průlomovým počinem naších výzkumníků ve spolupráci s Akademii věd ČR.

                Čím si NanoFYT Si® u českých zemědělců za první dekádu získal svou oblibu? Především je to samotná podstata tohoto biostimulantu, která v sobě skrývá pozitivní účinek křemíku (Si) na metabolismus rostlin a zvýšenou odolnost vůči biotickým i abiotickým stresům. Jak již samotný název tohoto přípravku napoví, křemík je zde ve formě nanočástic, což je diametrální rozdíl oproti jiným přípravkům s obsahem křemíku, kde je křemík obvykle pouze ve formě křemičitanu. Tato forma vytváří pouze vodní sklo a během polymerizace není vůbec křemík schopen proniknout do listu. Nanočástice křemíku jsou však u NanoFYT Si® ve formě stabilizovaných hydratovaných nanočástic SiO2 navíc ve spojení se specifickými přírodními estery. Výskyt nanočástic je v přírodě zcela běžným jevem a pro rostlinu forma významně přijatelná. Nanočástice SiO2 jsou u tohoto přípravku o velikosti cca 15nm, a tudíž pro foliární aplikaci ideální, navíc pro rostlinu rychle přijatelný a účinný zdroj křemíků, který se ihned zapojuje do jejího metabolismu.

                Pokožka listu (epidermis) je pokryta kutikulou ta je složena z degradovatelného biopolymeru kutinu, nedegradovatelného polymeru kutanu a asociovaných rozpustných kutikulárních vosků. Právě tyto kutikulární vosky jsou hlavní transportní bariérou přes membránu. Avšak stabilizované hydratované nanočástice SiO2 obsaženy v přípravku NanoFYT Si®, jsou schopny kutikulou proniknout do pletiv a dále pak do mezibuněčných prostor a díky svému obrovskému aktivnímu povrchu se intenzivně zapojit do metabolické reakce. Tyto nanočástice však nejsou všechny spotřebovány okamžitě, ale slouží i jako „zásobárna“ křemíku, proto vystačí 1-2 aplikace za vegetační rok. Velký povrch částic navíc umožňuje také tvorbu komplexu s přírodními rostlinnými estery, které společně s částicemi pronikají do listu a zvyšují odolnost rostlin proti biotickým i abiotickým stresům. Především je pak dosaženo zesílení buněčné stěny, která je pak prokazatelně odolnější vůči prorůstání choroboplodných spor, suchému období či nadměrným a rychlým přírůstkům.

                Během již zmíněných deseti let, byl NanoFYT Si® prověřován v poloprovozních i plně provozních pokusech, kde byl opakovaně potvrzen jeho vliv na zvýšenou odolnost proti různým neduhům rozmanitosti přírody. Ve vinohradech byl použit proti praskání letorostů, ať již vlivem obnovené rychlé vegetace po jarním zmrznutí nebo nadměrnému příjmu vody v době růstu. Významným přínosem byl však v boji s chorobami révy vinné a tím i prodloužením asimilační doby listové plochy. Vzhledem k pozitivnímu hodnocení provozních pokusů a ohlasy vinohradníků, byl NanoFYT Si® v roce 2024 rozšířen o registrací i pro révu vinnou. Vhodný termín aplikace je od fenologické fáze BBCH 14 do BBCH 79 v dávce 0,3 – 0,5 l/ha. Lze ho mísit se všemi hnojivy společnosti AGRA GROUP a.s. a je dostupný v 5 l a 20 l balení.