Mák má v našich zemích tisíciletou tradici a je jednou z významných surovin nejen české tradiční kuchyně. Díky obsahu zdravých tuků, bílkovin, vlákniny a minerálů, jako jsou vápník, draslík a hořčík, je oprávněně považován za superpotravinu.

Jeho význam v regionu potvrzuje i chráněné zeměpisné označení Český modrý mák.

V probíhající sezoně obchodníci a zpracovatelé máku narazili na dva významné faktory spojené s kvalitou suroviny, které jsme dosud v takovém rozsahu nezažili. Prvním jsou vyšší záchyty reziduí pesticidních látek a co je podstatnější, nadlimitní množství morfinu u části produkce.

U reziduí pesticidů se jedná především o insekticidní účinné látky, zejména acetamiprid. Je tedy nezbytné se zaměřit na aplikace insekticidů v pozdějších vývojových fázích máku, od počátku květu, dodržovat doporučené dávky a zajistit dostatečný odstup mezi aplikací a sklizní.

Pokud jde o morfin, uvědomujeme si, že situace je výrazně ovlivněna proběhlou sezonou, která byla zatížena mnoha stresovými faktory, včetně intenzivnějšího napadení houbovými patogeny, což někde vedlo k výraznému zkrácení vegetační doby. Rizika některých odrůd jsme opakovaně zmiňovali a informovali odbornou veřejnost. Tentokrát se však negativní faktory sešly v opravdu značné míře. Zvýšený obsah morfinu v máku je obecně způsoben vyšší kontaminací semen šťávami a prachem z makoviny. Pokud sklizeň probíhá při nevhodné zralosti nebo nastavení sklízecí techniky zvyšuje se pravděpodobnost uvolnění částic, které pevně přilnou k semínku a může dojít ke zvýšení obsahu morfinu. Bohužel to není vždy možné reálně ovlivnit. Proto výběr “bezpečné“ odrůdy s nízkým obsahem morfinu v makovině se pak stává klíčovým faktorem, jak toto riziko eliminovat. Dobrou zprávou pro naše odběratele osiv je, že u našich odrůd je tento problém spíše marginální.

Založení jarních porostů

Mák je jednou z nejnáročnějších plodin, a proto se snažíme připravit individuální doporučení, která odpovídají vašim podmínkám a danému ročníku. Přesto existují obecně platné zásady, jejichž dodržování se vždy vyplatí.

Výběr vhodného pozemku s dobrým výživným stavem, nízkou úrovní zaplevelení a podílem máku v osevním postupu jednou za 4, ale lépe za 6 let. Chápeme, že z provozních důvodů to není vždy možné, ale optimálně by příprava pozemku pro mák měla začít již u předplodiny. V této fázi je důležité zaměřit se na regulaci zaplevelení a zároveň na celkový výživný stav a strukturu půdy.

Výběr odrůdy by měl být zaměřen na vhodné pěstební podmínky, výnos, zdravotní stav a kvalitativní parametry, jako je obsah morfinu. Makové semínko samo o sobě neobsahuje žádný morfin, a všechny odrůdy jarního máku dodávané oficiálně na náš trh mají "bezpečnou" hranici obsahu morfinu v makovině. Jak však uvádíme na začátku článku, při souběhu negativních faktorů může dojít k významné kontaminaci, která produkci značně znehodnotí.

Kvalita a ošetření osiva je podceňovaný faktor, který bývá často zcela zastíněn cenou. Jsme zastánci šetrného zacházení s osivem, neboť každá manipulace a zásah na osivu snižuje jeho vitalitu. Tu důsledně prověřujeme a necháváme certifikovat pomocí „stresových testů“, které byly vyvinuty na České zemědělské univerzitě v Praze a jsou realizovány paní Ing. Hanou Honsovou, Ph.D. Na trh tak dodáváme pouze partie osiv s vysokou vitalitou, jež vykazují lepší schopnost vzcházet i za méně příznivých podmínek, což umožňuje doporučit výsev i v "rizikovějších" termínech.

Pro zvýšení vitality a odolnosti vzcházejících rostlin také doporučujeme metodu E-Ventus®, kterou na českém trhu u máku zajišťuje pouze naše společnost ČESKÝ MÁK, s.r.o. Princip této metody spočívá v povrchové sterilizaci choroboplodných zárodků ozářením osiva nízkoenergetickými elektrony.

Dobrou zprávou je, že pro sezónu 2025 se opět povedlo prosadit výjimku na insekticidní mořidlo Buteo® Start, s omezením výsevu maximálně 1 kg ošetřeného osiva na hektar v období od 1. 2. 2025 do 31. 5. 2025, a zákaz výsevu v ochranném pásmu II. stupně zdrojů podzemních vod.

Kvalitní příprava půdy by měla být z velké části realizována již na podzim. Výsevek je následně nutné přizpůsobit termínu výsevu a aktuálním klimatickým podmínkám, s cílem vyhnout se přehoustlým porostům.

Dusíkatá výživa by měla směřovat do raných fází vývoje, až do začátku dlouživého růstu, přičemž ideální je dominantní využití močoviny. Pro intenzivně vedené porosty doporučujeme celkovou dávku dusíku na úrovni minimálně 90 – 120 kg N/ha.

Intenzivní a včasná ochrana porostů je klíčová, zejména v raných fázích vývoje. U insekticidních ošetření aplikovaných v pozdějších termínech je třeba počítat s rizikem reziduí ve sklizni. Při ošetření porostů, zejména účinnou látkou acetamiprid, důkladně zvažte, zda je ošetření v dané fázi vývoje opravdu nezbytné. Rozpad těchto účinných látek je relativně pomalý a závisí na mnoha faktorech. Limity pro obsah reziduí, i přes snahu o jejich změnu, zůstávají stále nastaveny na velmi nízké úrovni a jsou důsledně kontrolovány.

 

Porost máku odrůdy Aplaus

 

 

Autor: Martin Bárnet a kol.