Čtvrtý Světový agrolesnický kongres se konal poprvé v Evropě 19.-23. května 2019 v konferenčním centru Le Corum, Montpellier, s cílem přispět k dalšímu pokroku výzkumu a praxe agrolesnictví

nejen v tradičních, ale i v méně tradičních oblastech včetně mírného a boreálního pásma a také překlenout mezeru mezi vědou a (zemědělskou) politikou. Celkem se kongresu zúčastnilo 1200 účastníků z více než 100 států světa, bylo předneseno více než 300 přednášek a více než 600 posterů. Konkrétní témata konference se zaměřovala na agrolesnické systémy (ALS) ve vztahu k potravinové bezpečnosti (zajištění dosažitelných potravin), klimatické změně (adaptace a krajinná ekologie), sociální kohezi a zemědělské příp. jiné politice. Zvláštní pozornost byla věnovávána zranitelným zemím například oblasti afrického Sahelu a populacím včetně žen. Agrolesnické systémy byly hlavními řečníky prezentovány jako klíčový postup pro ekologickou transformaci zemědělství jako producenta obnovitelných zdrojů - potravin, surovin, vody a energie – při udržitelném využívání půdy a dalších přírodních zdrojů. Na konferenci bylo presentováno velké množství inovačních příkladů - agronomických postupů, genetických zdrojů (odrůd), vzdělávacích programů, které přináší pěstování dřevin v konvenčním „monokulturním“ zemědělství včetně ekonomických rozvah a analýz. Z české republiky byla na konferenci přítomna cca 15 členná skupina především z pracovníků Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (VÚKOZ) v. v. i. a České zemědělské univerzity, kteří společně řeší dva domácí a jeden mezinárodní výzkumný projekt na téma agrolesnictví. Účast českých výzkumných pracovníků byla zejména v rámci posterové sekce s příspěvky:

  • Agrolesnické systémy pro ochranu a obnovu krajinných funkcí ohrožených klimatickou změnou a lidskou aktivitou (Weger J, Houška J, Vávrová K, Bubeník J, Jobbiková J, et al.)
  • Srovnání fotosyntetické aktivity s vizualizací kořenového systému v ročním období listopadu: případová studie hybridního topolu NE-49 a evropského jasanu v agrolesnickém porostu (Majewski R, Weger J, Barták M, Valenta J, Tábořík P, Čermák J.)
  • Znovuzavedení agrolesnictví v České republice do zemědělské praxe prostřednictvím kooperativních projektů (Lojka B, Weger J, Martiník A, Krčmářová J, Szabó P, Šebek J.)

V poslední den kongresu se konal polní výjezd, do slovy organizátorů kongresu, nejstaršího pokusu s moderními typy agrolesnictví  v místě Domaine de Restinclieres, Prades-le-Lez, cca. 11 kilometrů severně od Montpellier. Kde jsou více než 20 let pěstovány obilniny v kombinaci nejrůznějších stromových druhů, především však hybridního ořešáku. Na kamenitějších půdách je pěstován vinohrad se středomořskými borovicemi a jeřáby. Pokusy se rozkládají na ploše 50 hektarů a je zpravován Institut National de la Recherche Agronomique (INRA).

Více informací o kongresu včetně přednášek jsou k nalezení na internetových stránkách: https://agroforestry2019.cirad.fr/news-press

 

Obrázky: Pokusu s moderními typy agrolesnictví  v Restinclieres (Ořešáky a pšenice tvrdá; pinie a viná réva)

 

 

 

Autoři: Jaroslav Bubeník a Jana Jobbiková